Aktualności
Dywany orientalne w naszej pralni.

Dywany orientalne w naszej pralni.

07-02-2019

     Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się dywany orientalne tkane ręcznie. Poza standardowymi "sztuczniakami" trafiają do nas również prawdziwe dzieła sztuki. Wymagają zdecydowanie więcej uwagi nie tylko ze względu na znacznie większą wartość ale również zastosowane surowce i wykonanie.

 

     Pomimo wyłącznie naturalnych materiałów zwykle oddawane są do nas w zdecydowanie lepszej kondycji niż ich fabryczne odpowiedniki. Są to dywany zdecydowanie na lata jeśli nie pokolenia. Ich różnorodne wzornictwo w zależności od regionu pochodzenia i inspiracji wykonawców idealnie pasuje zarówno do wnętrz o tradycyjnym jak i bardzo nowoczesnym charakterze. Z całą pewnością nie stanowią jedynie "maty podłogowej", raczej bardzo wyrazisty i nadający niepowtarzalnego charakteru element wystroju.

 

    Podstawowym elementem procesu prania jak w przypadku każdego innego rodzaju dywanu jest pozbycie się piachu i innych zabrudzeń nierozpuszczalnych. W przypadku wełny piasek działa jak małe żyletki, które w wyniku tarcia rozcinają włókna i prowadzą do przetarć i osłabienia całej konstrukcji.
Pozostałe zabiegi różnią się od tych, które stosujemy w przypadku dywanów sztucznych. Wykluczone jest używanie twardych szczotek, które mogą doprowadzić do poluzowania wiązań i zmniejszyć trwałość dywanu. Oczywiście wszystkie stosowane środki czyszczące muszą być dedykowane do wełny. Następnie długie i żmudne płukanie i "zbierakowanie".
W naszej pralni dywany orientalne zaraz po wysuszeniu impregnowane są lanoliną i trafiają z powrotem "na wieszak" aby ponownie odparować wodę.

 

 

Przypuszczasz, że twój dywan jest ręcznie wykonanym orientem? Chętnie bliżej się mu przyjrzymy i pomożemy w ocenie.

 

wstecz