Dlaczego warto prać dywany na wskroś?

Dywany poza tym, że są elementem dekoracyjnym wystroju wnętrz spełniają też szereg użytecznych funkcji, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Stanowią izolację cieplną, zwłaszcza w pokojach usytuowanych na parterze w przypadku gdy pod sobą mamy jedynie chłodną piwnicę. Stanowią świetne wyciszenie, nie tylko dlatego, że chodzenie po dywanie nie jest tak głośne jak po twardej powierzchni płytek lub parkietu. Nadają pokojom optymalną akustykę „pochłaniając” dźwięk, redukują echo i chronią nas przed hałasem. Zapobiegają też możliwości poślizgnięcia się.

Wbrew obiegowej opinii posiadanie dywanu jest korzystne również ze względów zdrowotnych. Stanowią one filtr domu, przyciągając i pochłaniając kurz i alergeny unoszące się w powietrzu w odróżnieniu od podłóg twardych, z których wzbijamy je każdorazowo przechodząc z miejsca na miejsce. Potwierdzają to biomedyczne badania naukowe przeprowadzone poprzez sprawdzenie poziomu pyłów w pomieszczeniach z dywanem i bez.*

 

Dlaczego warto prać dywany na wskroś
Trzeba jednak pamiętać, że o dywan trzeba dbać. Regularnie odkurzać i prać nie tylko ze względów estetycznych, kiedy jest poplamiony czy wygląda nieświeżo, ale przede wszystkim ze względów higienicznych. Dywan wymaga takich samych zabiegów jak firanki czy zasłony a chyba nikt nie ma wątpliwości, że jest zdecydowanie bardziej narażony na zabrudzenia.

 

Pranie dywanów nie jest możliwe w warunkach domowych. Środki do prania ręcznego reklamowane w telewizji czasem poprawią wygląd ale sprzyjają kumulowaniu brudu w głębi poprzez wcieranie wraz z niewypłukanym środkiem do prania. Kolejnym problemem, z którym możemy się zetknąć decydując się na pranie ręczne jest dosuszenie w optymalnym czasie. Zbyt długie schnięcie może doprowadzić do zapoczątkowania procesu gnilnego i pojawienia się pleśni co wiąże się z nieprzyjemnym zapachem i możliwością trwałego zniszczenia.

 

Pranie na wskroś jest jedyną metodą, która gwarantuje nam pozbycie się z dywanu wszelkich zabrudzeń. W pralni Myjek dywany przechodzą szereg zabiegów, do najważniejszych zalicza się: trzepanie mechaniczne, namaczanie, szorowanie, płukanie, wirowanie i suszenie.
Pozbycie się zabrudzeń nierozpuszczalnych w postaci piasku, włókien celulozowych, fragmentów naskórka, włosów i resztek jedzenia jest kluczowe ponieważ stanowią one nawet do 80% nieczystości, które skrywa nasz dywan. Sam proces prania powala na pozbycie się pozostałych zabrudzeń zarówno z runa jak i osnowy dywanu. Suszenie w wentylowanym pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze sprawia, że pogoda i pora roku nie mają znaczenia.
Dlaczego warto prać dywany

 

Tak wykonana usługa gwarantuje, że nasz dywan nie tylko będzie wyglądał ładnie ale również spełniał wszystkie wspomniane wcześniej funkcje.

 

* https://carpet-rug.org/study-shows-carpet-is-a-viable-choice-for-asthma-and-allergy-sufferers/